QR کد چیست و چه کاربردی دارد؟

QR Code چیست و چه کاربردی دارد؟

QR-Code-Reader

در سال ۱۹۹۴ یک شرکت ژاپنی مبدع نوع تازه‌ای از بارکد شد که نام QR را برای آن برگزید. کد “QR” یک بارکد ماتریسی- متشکل از یک کد دو وجهی- ، قابل خوانش بوسیله‌ی بارکد‌خوان مخصوص “QR” و تلفن‌های همراه نسل دوربین‌دار می‌باشد. این کد متشکل از طرح‌های مشکی‌ای می‌باشد که در یک طرح چهارگوش مرتب شده‌اند. اطلاعات کد و ذخیره شده در آن می‌توانند متن نوشته، آدرس اینترنتی و یا هر اطلاعات دیگری باشد.

این نوع بارکدِ دو وجهی در ژاپن بسیار محبوب است. برای اولین بار این روش درسال ۱۹۹۴ در یکی از شرکت‌های تابعه‌ی تویوتا به نام “دنسو-ویو” از اینبارکد استفاده شده است. نام دو حرفی”QR” مختصری برای دو کلمه‌ی ” واکنش سریع” به زبانان انگلیسی می‌باشد. این بدان جهت است که طراح آن در نظر داشته است محتوای کد شده‌،با سرعتی بالا رمزگشایی گردد.

کاربردهای QR

جالب است بدانید که این نوع بارکد در ابتدا با هدف استفاده در تولید ماشین های سنگین ابداع شد ولی امروز گستره‌ی وسیعی از انواع کاربردها برای آن تعریف شده است. دلیل این استفاده‌ی گسترده هم چیزی نیست جز اطلاعات زیادی که QRکدها قادرند در خود در بر بگیرند.

یک QRکد معمولی می‌تواند:

تا ۷۰۸۹ کاراکتر نومریک،

تا ۴۲۹۶ کاراکتر آلفانومریک،

تا ۲۹۵۳ بایت داده‌ی باینری،

و تا ۱۸۱۷ کاراکتر کانا در خود نگه دارد.

جالب است بدانید در صورت مخدوش شدن این بارکدها از ۷ تا ۳۰ درصد قابلیت تصحیح دارند و خوانش و رمزگشایی آن‌ها دچار مشکل نمی‌شود.

کدهای “QR” ذخیره شده و آدرس‌های اینترنتی می‌توانند در مجلات،تابلوها، اتوبوس‌ها، کارت‌های بازرگانی و یا در هر چیزی که کاربران آن نیاز بهاطلاعات دارند، ظاهر گردند. کاربران تلفن‌های همراهی که دستگاهشان مجهز به نرم‌افزارکدخوان می‌باشد می توانند تصویر کد “QR” را اسکن کنند تا متنی را مشاهده نمایند، اطلاعات دفترچه ی تلفن را ببینند، اتصال به یک شبکه ی بیسیم برقرار نمایند و یا یک صفحه‌ی وب بر روی تلفن همراه را باز کنند. این عمل اتصال از دنیای اجزاء فیزیکی، به نام “هاردلینک” یا ” مجازی کردن دنیای فیزیکی” معروف می‌باشد.

استفاده از بارکد “QR” کاملا‍ رایگان و بدون حق استفاده‌ی انحصاری است. کد “QR” به صورت کاملاً روشن و شفاف به عنوان استانداردهای “ISO” تعریف و منتشر گردیده است. “دنسو-ویو”دارای حق امتیاز کد “QR” می‌باشد، اما از این حق جهت کسب درآمداستفاده نمی‌کند.

چگونه یک کد QR ایجاد کنیم؟

امروز وب‌سایت های زیادی در اینترنت وجود دارند که به کاربران امکان می‌دهند تا با استفاده از آن‌ها QR ایجاد کنند. می‌توانید از سایت‌های Qurify و کایوا برای این کار را استفاده کنید.

نکته‌ی جالب این که، می‌توانید از کاراکترهای عربی هم برای ایجاد بارکد استفاده کنید.

نحوه استفاده ار QR Code

پس از اینکه برنامه barcode reader را بر روی گوشی تلفن همراه خود نصب کردید برنامه را اجرا کنید. پس از اجرای برنامه لنز دوربین گوشی خود را جلوی بارکد بگیرید تا آن را اسکن کند و تمام اطلاعات داخل بارکد به گوشی شما انتقال پیدا کند.

برای تست کردن این برنامه می توانید مراحل توضیح داده شده در بالا را اجرا کنید سپس بارکد زیر که اطلاعات تماس مرکز خدمات ترجمه و نگارش محتوای Trans24 داخل آن ثبت گردیده را اسکن نمائید.

کد QR مرکز ترجمه و نگارش محتوای Trans24

QR Code مرکز ترجمه Trans24

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *