آیا می توانم یک SoP را برای چندین دانشگاه یا رشته درخواستی ارسال کنم؟

پاسخ کوتاه و ساده این است: خیر!

در حالی که انگیزه نامه شما وجوه مشترک زیادی با همان رشته در دانشگاه دیگر دارد، اما به چند دلیل ارسال یک انگیزه نامه را برای چندین دانشگاه پیشنهاد نمی کنیم:

  1. هر دانشگاه ممکن است دستورالعمل مخصوص خود را برای نگارش SoP داشته باشد. چنانچه همان SoP را برای دانشگاه دیگر بفرستید، ممکن است دستورالعمل را نقض کنید (تفاوت حجم، تعداد کلمات، و غیره).
  2. هر دانشگاه یا دپارتمان در حوزه خاصی تخصص دارد. به عنوان مثال، دپارتمان مهندسی برق دانشگاه MIT در حوزه های خاصی پژوهش نموده و در آنها زبانزد است، در حالیکه دانشگاه هاراورد ممکن است در حوزه های دیگری فعالیت پژوهشی چشمگیر داشته باشد. اگر همان SoP که برای دانشگاه MIT نوشته اید را برای دانشگاه هاروارد ارسال کنید، عملاً شانسی برای پذیرش در دانشگاه هاروارد نخواهید داشت.
  3. انگیزه نامه شما باید به خوبی دلایل علاقمندی شما به تحصیل در آن دانشگاه را بیان کند. بدیهی است نگارش SoP جنرال یا عمومی و تجویز یک نسخه انگیزه نامه برای همه دانشگاه ها طبیعتاً نتیجه بخش نخواهد بود و شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه های بعدی می سوزاند.

برای همین، برای هر دانشگاه یک SoP بنویسید. لزومی ندارد این SoP کاملاً متفاوت باشد، اما باید در برگیرنده اطلاعاتی باشد که هر دانشگاه از شما انتظار دارد. توجه داشته باشید که مخاطب شما روزانه صدها SoP دریافت می کند. پس منطقی فکر کنید: درج اطلاعات عمومی، نامربوط یا کلیشه ای وقت ایشان را تلف کرده و موجب می شود اصلاً انگیزه نامه شما را مطالعه نکنند! این نکته را خیلی جدی بگیرید!