نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان: ۶ نکته کلیدی برای موفقیت

,
حذف انگیزه نامه ویزای آلمان

نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان

۶ نکته کلیدی برای موفقیت در اخذ ویزای دانشجویی آلمان

بسیاری از متقاضیان تحصیل در دانشگاه های آلمان برای انگیزه نامه سفارت یا Motivation Letter مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان اهمیت قائل نیستند یا خیلی دیر و در روزهای پایانی متوجه اهمیت آن می شوند. حالا که این مطلب را می خوانید، قطعاً می دانید که نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان یکی از مهمترین اسنادی است که برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان به آن نیاز دارید. پس با خواندن ادامه این مطلب همراه ما باشید.

انگیزه نامه سفارت آلمان من را چه کسی بررسی می کند؟

باید بدانید که انگیزه نامه شما توسط دفتر مهاجرت یا Immigration Office مستقر در دانشگاه مورد تقاضای شما در آلمان یا سفارت آلمان در تهران یا هر کشور دیگری که از طریق سفارت آلمان در آن کشور اقدام به درخواست ویزای دانشجویی آلمان می کنید ارزیابی می شود. طی این فرآیند، مأمور بررسی پرونده شما، بسته به اطلاعاتی که در انگیزه نامه سفارت در اختیار ایشان قرار داده اید، تصمیم می گیرد که آیا ادامه تحصیل شما در آلمان منافع متقابلی برای دو کشور آلمان و ایران به ارمغان خواهد آورد یا خیر؟

 

نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان برای اخذر ویزای دانشجویی از دانشگاه هایدلبرگ آلمان

سالن اجتماعات دانشگاه هایدلبرگ آلمان

آیا ممکن است ویزای دانشجویی آلمان من رد شود؟

چنانچه محتوای انگیزه نامه شما نتواند به طور شفاف بیانگر منافع یاد شده باشد، متأسفانه ویزای دانشجویی آلمان شما علی رغم اخذ پذیرش قطعی از دانشگاه، رد خواهد شد.

به همین دلیل، ضروری است دقت زیادی بر روی نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان خود داشته باشید. اهداف و افق ها و آرزوهای شما باید منطبق و هم راستا با توقعات هر دو کشور و بازار کار آلمان و ایران در قبال دانشجویانی باشد که در رشته شما ادامه تحصیل می دهند.

چگونه یک انگیزه نامه سفارت آلمان قوی بنویسم؟

برای موفقیت در نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان و طبعاً اخذ ویزای دانشجویی آلمان، ضروری است به برخی نکات کلیدی در نگارش این انگیزه نامه مهم و ساختار محتوایی آن توجه ویژه نمایید. بدیهی است انگیزه نامه سفارت با انگیزه نامه پذیرش دانشگاه کاملاً متفاوت است و چنانچه انگیزه نامه دانشگاه خود را تغییر داده یا مجدداً به اطلاعات رزومه یا CV خود بپردازید، حتماً و قطعاً ناامید خواهید شد. اما اینجا می خواهیم با بیان چند نکته به امیدواریم شما بیافزاییم. لذا در این مقاله، به بیان ۶ نکته مهم برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان می پردازیم.

فرمت یا ساختار محتوایی انگیزه نامه سفارت آلمان شما باید در برگیرنده سه بخش مهم زیر باشد:

۱) مقدمه

۲) بدنه

۳) نتیجه گیری

 

نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان برای اخذر ویزای دانشجویی از دانشگاه بن آلمان

نمایی از دانشگاه بن آلمان

بخش مقدمه انگیزه نامه سفارت آلمان

مقدمه انگیزه نامه سفارت آلمان شما باید در برگیرنده دو بخش زیر باشد:

۱) چه عواملی آلمان را از سایر کشورها برای ادامه تحصیل شما متمایز می کند؟

چه دلایلی آلمان را از سایر کشورهای توسعه یافته متمایز می کند؟ این اولین پرسشی است که باید در نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان خود به آن بپردازید. دقت کنید، پاسخ به این پرسش باید از دیدگاه شما و رشته تان باشد. هرچقدر بتوانید با رویکردی تخصصی تر به این موضوع نگاه کنید، شانس موفقیت شما بیشتر خواهد شد.

در این بخش باید به بیان دستاوردها و موفقیت های فوق العاده کشور آلمان و دلایل اهمیت و ویژگی های خاص این کشور بنویسید. بگویید چرا حاضرید خانواده و دوست و آشنای خود در ایران را رها کنید و برای مدت نسبتاً طولانی در آلمان تحصیل کنید؟ بدون اغراق طوری بنویسید که مخاطب شما از آلمانی بودن به خود ببالد. در عین حال، ملیت و کشور خودتان را حقیر نشمارید!

۲) چرا می خواهید در آلمان تحصیل کنید؟

پاسخ به این پرسش، مهمترین بخش انگیزه نامه سفارت آلمان شماست. برای موفقیت در نگارش این بخش از چهار دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 1. با این مطلب شروع کنید که چرا و به چه دلایلی سیستم آموزش آلمان آنرا از سیستم های آموزشی سایر کشورها (از جمله ایران) متمایز می کند.
 2. به شیوه تسهیل آموزش توسط دولت آلمان و اهمیت آموزش برای آن کشور بپردازید و توضیح دهید که هزینه پایین تحصیل در این کشور یکی از عوامل مهم تصمیم شما برای تحصیل در آلمان است.
 3. امنیت یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان خارجی است. در همین راستا، درباره امنیت آلمان و مقایسه آن با امنیت سایر کشورهای هم تراز آلمان (کشورهای دانشجوپذیر) بنویسید.
 4. در پایان، بد نیست به فرصت یادگیری زبان دوم (زبان آلمانی) اشاره کنید.

 

نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان برای اخذر ویزای دانشجویی از دانشگاه فرایبورگ آلمان

نمایی زیبا از دانشگاه فرایبورگ آلمان

بخش بدنه انگیزه نامه سفارت آلمان

بدنه یا محتوای اصلی انگیزه نامه سفارت آلمان شما باید در برگیرنده مطالب کلیدی زیر باشد:

۳) چرا دانشگاه مورد نظرتان (دانشگاه آلمانی که از آن پذیرش گرفته اید) را انتخاب کرده اید؟

این بخش را با بیان دلایل مهم و چشمگیر علاقمندی دانشجویان خارجی به دانشگاه آلمانی مورد نظرتان شروع کنید.

 1. آیا سطح و کیفیت دوره انتخابی شما در دانشگاه آلمانی مورد نظر نسبت به سایر دانشگاه ها بالاتر است؟ اگر چنین است، دلایل این برتری را بیان کنید. همچنین، چنانچه سطح و میزان توسعه یافتگی زیرساخت ها و امکانات دانشگاه، آموزش، پژوهش و آمادگی و شایستگی اساتید دانشگاه آلمانی انتخابی شما بالاتر از سایر دانشگاه هاست، با افتخار و مستدل این موضوع را بیان کنید.
 2. دوره های کارآموزی به فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی کمک می کند پس از پایان تحصیلات، آمادگی لازم برای حضور در بازار کار را کسب نمایند. چنانچه دانشگاه آلمانی انتخابی شما تسهیلات لازم در این رابطه را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهد، به توضیح آنها بپردازید.

چرا دوره یا برنامه تحصیلی مورد نظرتان را انتخاب کرده اید؟

این بخش از نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان بسیار مهم و تعیین کننده است. برای بهتر نوشتن این بخش، به پنج نکته زیر توجه نمایید:

 1. برای آغاز این بخش، تاریخچه ای کوتاه از نحوه و دلایل علاقمندی خود به دوره تحصیلی انتخابی را ارائه کنید.
 2. توضیحات مبسوطی درباره وجوه تمایز دوره انتخابی با دوره های مشابه در سایر دانشگاه ها ارائه کنید.
 3. درباره ساختار دوره انتخابی و ماژول ها و سیلابس، کوریکولوم و تقویم آموزشی دوره بنویسید و درباره فایده و مزایای آنها برای دانشجویان توضیح دهید.
 4. توضیح دهید دانشجویان هدف دوره انتخابی شما چه کسانی هستند و گذراندن این دوره چه مهارت ها و تجربیاتی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد؟ پاسخ دقیق و کامل شما به این پرسش بیانگر میزان شناخت شما از دوره انتخابی و در صورت پاسخ مناسب، نشان دهنده تصمیم آگاهانه شما درباره انتخاب این رشته و گرایش و دانشگاه است.
 5. در پایان این بخش از انگیزه نامه سفارت آلمان، بد نیست به بیان فرصت های شغلی پیش روی فارغ التحصیلان رشته انتخابی بپردازید.

 

نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان برای اخذر ویزای دانشجویی دانشگاه آزاد برلین

نمایی مدرن از کتابخانه دانشگاه آزاد برلین

بخش نتیجه گیری انگیزه نامه سفارت آلمان

بخش نتیجه گیری انگیزه نامه سفارت آلمان خود را می توانید به بیان اطلاعات زیر اختصاص دهید:

۵) اهداف و برنامه های آینده خود را بیان کنید.

بیان اهداف بلندمدت و آمال و آرزوهای دست یافتنی پس از فارغ التحصیلی، بخش حیاتی و ویژه انگیزه نامه سفارت آلمان شماست. در این بخش باید درباره چگونگی سودمندی شما برای دو کشور آلمان و ایران (به ویژه آلمان) پس از فارغ التحصیلی استدلال منطقی کنید. بیان این نکته که پس از پایان تحصیلات خود به ایران بر می گردید بسیار مهم و کلیدی است.

۶) هرگونه تناقض، مغایرت یا شرایط خاص مرتبط با درخواست ویزای دانشجویی خود را بیان کنید.

از این بخش پایانی برای بیان هرگونه مسائل و نکات ناگفته که ممکن است برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان شما تعیین کننده باشد استفاده کنید. در این رابطه، سه تناقض شایع عبارتند از:

 1. چنانچه مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای درخواستی شما هیچگونه ربطی به مقطع قبلی تحصیلی شما ندارد، اینجا توضیح دهید.
 2. چنانچه باور دارید دلایل محکمی برای افت تحصیلی یا طولانی شدن مدت تحصیل یا معدل پایین خود دارید، اینجا توضیح دهید.
 3. در پایان، چنانچه برای کارشناسی، کارشانسی ارشد یا دکترای دوم اپلای می کنید، می توانید دلایل خود برای تحصیل دوباره در مقطع قبلی را بیان نمایید.

امیدواریم توضیحات این مقاله شما را در نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان یاری نموده و به زودی ویزای دانشجویی آلمان خود را اخذ نمایید.

لطفاً سؤالات، دیدگاه ها، و تجربه خود درباره نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

همچنین، برای آن دسته از متقاضیانی که درباره نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان دغدغه دارند، با توجه به زمان محدودی که برای نگارش انگیزه نامه سفارت در اختیار دارید، شاید نگارش انگیزه نامه سفارت توسط متخصصین حرفه ای انتخاب هوشمندانه ای باشد!

 

اگر به دنبال این هستید که یک فرد متخصص انگیزه نامه سفارت آلمان شما را بنویسد، اطلاعات بیشتر در این زمینه را از ما بخواهید:

 

 

خلاصه مطلب
نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان: ۶ نکته کلیدی برای موفقیت
نام مطلب
نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان: ۶ نکته کلیدی برای موفقیت
توضیحات
رعایت این 6 نکته کلیدی در نگارش انگیزه نامه سفارت آلمان شانس شما را برای موفقیت در اخذ ویزای دانشجویی آلمان افزایش خواهد داد.
نویسنده
ناشر
مرکز ترجمه و نگارش محتوای ترنس24
لوگوی ناشر
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *