چرا تعرفه کلمه ای بهترین روش محاسبه هزینه خدمات ترجمه است؟

چرا تعرفه کلمه ای بهترین روش محاسبه هزینه خدمات ترجمه است؟

برگرفته از مقاله ترجمه تخصصی متون، انتخاب مترجم: از کجا، چگونه؟ نوشته سیدمحمد موسوی

معمولاً سه روش برای برآورد هزینه متون ترجمه به کار می رود:

۱ – چیدن متن الکترونیکی ارسال شده درون نرم افزار Word و محاسبه هزینه بر اساس ۱۸ الی ۲۰ سطر در صفحه (با فونت Arial یا Times New Roman به اندازه ۱۴ pt)

به عقیده بنده روش فوق روش خوبی برای برآورد هزینه می باشد، چرا که می توانید با تقریب خوبی هزینه نهایی قابل پرداخت ترجمه خود را تخمین بزنید.

۲ – محاسبه هزینه ترجمه متن به ازای تعداد کلمات متن خام. به عقیده بنده، این روش، روش بسیار مناسبی برای محاسبه هزینه های ترجمه است، چراکه مشتری تنها به ازای کلمات متن خود هزینه پرداخت می نماید، نه به ازای صفحاتی که بعضاً ممکن است سطور نصفه و نیمه و فضای خالی قابل توجه داشته باشند. میانگین هزینه ترجمه در این روش، ۱۰۰ الی ۲۵۰ ریال به ازای هر کلمه می باشد.

بنده خود نیز از این روش در محاسبه هزینه ترجمه مشتریان استفاده می نمایم. نیز برای برآورد هزینه متون اسکن شده، ابتدا آنها را با استفاده از فناوری OCR به متن الکترونیکی تبدیل نموده و سپس تعداد کلمات آنها را محاسبه می نمایم. استفاده از این روش بسیار مورد استقبال مشتریان بالقوه قرار می گیرد.

۳ – آخرین روش محاسبه هزینه ترجمه بر اساس هر صفحه دستنویس ترجمه توسط مترجم است، که در این روش هزینه قطعی در پایان ترجمه محاسبه می گردد. این روش دارای نقاط ضعفی است از قبیل :

الف – ممکن است مترجم دست خط درشتی داشته باشد که در این صورت صفحه A4 سریعتر پر می شود.

ب – این روش مقیاس خوبی جهت مقایسه قیمت ترجمه نیست، چون دستنویس ها با هم متفاوت هستند.

ج – معمولاً در این روش ترجمه به صورت دستنویس تحویل مشتری داده می شود.

د – در این روش ترجمه، چرک نویس بعنوان محصول نهایی ترجمه در اختیار مشتری قرار می گیرد.

ه – هزینه نهایی ترجمه تا پایان ترجمه آخرین کلمه مشخص نمی باشد.

بسته به نوع متن خام، ممکن است هر یک از روش های فوق جهت برآورد هزینه استفاده شود. بعنوان مثال در صورت عدم وجود متن بصورت الکترونیکی، به احتمال زیاد مترجم از روش سوم جهت محاسبه هزینه ترجمه استفاده می نماید.

تعرفه کلمه ای بهترین روش محاسبه هزینه خدمات ترجمه است

مرکز ترجمه و نگارش محتوای Trans24 با تکیه بر دانش و همکاری مترجمین مجرب خود، همواره آمادگی ارائه خدمات ترجمه به کاربران و هم وطنان عزیز را دارد. لطفاً برای اطلاع از خدمات و تعرفه های ترجمه، از بخش خدمات ترجمه ما دیدن فرمائید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *